Polecamy poniższe lektury:
1. Aleksandra Godlewska - "Będziesz mieć braciszka lub siostrzyczkę".
Decyzja o powiększeniu rodziny zawsze burzy dotychczasową harmonię. Starsze dziecko, jeśli go na tę zmianę odpowiednio nie przygotujemy, może poczuć się odtrącone i niekochane. Autorka, mama sześciorga dzieci i psycholożka podpowiada.
2. Justyna Korzeniewska - "Rozmowy z dzieckiem. Proste odpowiedzi na trudne pytania".
Kiedy dziecko zadaje rodzicowi pytania dotyczące sfery intymnej oraz trudnych kwestii społecznych reaguje on zazwyczaj zażenowaniem i bezradnością.
3. Aneta Jegier - "Księga pytań i odpowiedzi. Moje dziecko w przedszkolu".
Poradnik dla rodziców. Książkę tę kierujemy do rodziców, których dziecko ma iść do przedszkola. Autorki zbioru próbują odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. Rodzic dowie się, jakie ma możliwości i prawa w przedszkolu, jak przygotować dziecko do rozstania, czego nauczyć malucha, by dobrze sobie radził. Ponadto książka porusza takie tematy, jak prawidłowe żywienie, rozwój mowy, sposoby na wspomaganie rozwoju ogólnego malucha. Autorzy wyjaśniają, dlaczego dziecko kłamie i jak je tego oduczyć. Znajdą się tu też podpowiedzi, jak nauczyć sztuki rozwiązywania konfliktów i jak wytłumaczyć mu, że ma dbać o bezpieczeństwo swoje i innych.
4. Wojciech Eichelberger - "O co pytają dzieci?"
Co powiedzieć dziecku, gdy mówi, że nikt go nie lubi? Czy dobrze robimy, krzycząc na nie? Jak nie wpaść w pułapkę nadopiekuńczości? Na te i wiele innych pytań odpowiada Wojciech Eichelberger w książce O co pytają dzieci?
5. Irena Kalinowska, Anna Sorsa - "Mamo, Tato bawmy się. Gry i zabawy dla rodziców i dzieci od 3-7 lat".
W książce zamieszczono wiele ciekawych propozycji zabaw dla dzieci w wieku 3-7 lat oraz gotowe scenariusze imprez rodzinno-towarzyskich. Zabawy są proste, zgodne z zasadami pedagogiki i nie wymagają szczególnych umiejętności ani przygotowań. Dzięki nim dziecko będzie się lepiej rozwijało i szybciej uczyło.
6. Adele Faber, Elaine Mazlish - "Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole".
Poradnik pokazuje niezwykłą technikę dialogu z dziećmi (radzi, co mówić i kiedy to mówić) w domu i w szkole. Buduje most nad przepaścią miedzy rodzicami i nauczycielami a dziećmi, które dzięki dobremu wzajemnemu porozumieniu się mają szansę stać się kochającymi i twórczymi osobami w dorosłym życiu.
7. Adele Faber Elaine Mazlish - "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły".
Nowe, odświeżone graficznie i wzbogacone suplementem zawierającym doświadczenia rodziców polskich wydanie znakomitego poradnika pedagogicznego. To książka ze wszech miar praktyczna, a nie teoretyczna. Autorki pokazują, jak w prosty i niezwykle skuteczny sposób opanować sztukę skutecznej komunikacji z dziećmi.
8. Paweł Zawitkowski - "Mamo, Tato, co Ty na to 2 z płytą DVD".
Nowa książka Pawła Zawitkowskiego dla doświadczonych, a głodnych nowych pomysłów i wiedzy rodziców. 3 godzinny film o tym, jak wspomagać rozwój naszych pociech. Tysiące podpowiedzi jak w prosty, ciekawy i fascynujący sposób aranżować zabawy, czas wolny i czas pracy dzieci od 3 do 10 lat. Jak aktywnie spędzać wspólnie najpiękniejsze chwile ich dzieciństwa?
9. Daniel Driscoll - "Tacierzyństwo. Zostaniesz tatusiem i wszystko się zmienia".
Można być ojcem, lecz czymś zupełnie wyjątkowym jest być tatusiem. Autor, ojciec czworga dzieci, nie idealizuje relacji pomiędzy rodzicami i dziećmi. Nie ukrywa, że opanowanie gromadki maluchów, a jednocześnie szanowanie ich indywidualności jest poważnym wyzwaniem. Wychowując dzieci w duchu przestrzegania określonych zasad uczy tolerancji, szacunku dla tradycji, pracy i wrażliwości na przyrodę.
10. Beata Chrzanowska - "Nasz sposób na nieporządki".
Zapracowani rodzice wolą zwykle sami posprzątać, przygotować posiłek, ubrać dziecko. Tak jest szybciej. Maluch jednak szybko wyrasta na przedszkolaka, a potem ucznia, od którego wymaga się samodzielności sumienności. Autorka w ciepły i dowcipny sposób pisze, jak zachęcić kilkulatka do większego zaangażowania w prace domowe, dbania o siebie i swoje najbliższe otoczenie.
11. Dorota Zawadzka - "I ty możesz mieć superdziecko. Radzi Dorota Zawadzka".
Czy niesforny maluch, który doprowadza swoich rodziców do rozpaczy, może zmienić się w aniołka?. Dorota Zawadzka, psycholog i pedagog, w telewizyjnych programach "Superniania" oraz "I Ty możesz mieć superdziecko" udowodniła, że tak. Wystarczy, by rodzice konsekwentnie przestrzegali określonych reguł i nie walczyli z dzieckiem, ale okazać mu miłość i szacunek.
12. Elżbieta Maria Minczakiewicz, Barbara Grzyb, Łukasz Gajewski - "Elementarz dla rodziców. Dziecko ryzyka a wychowanie".
W prezentowanym opracowaniu znaleźć można informacje na temat rozwoju małego dziecka i czynników wspomagających ów rozwój. Opisuje on wskaźniki ułatwiające poznanie dziecka, jego możliwości i potrzeby.
13. Marta Bogdanowicz - "W co się bawić z dziećmi. Piosenki wspomagające rozwój dziecka".
Komplet składa się z książki i trzech płyt CD z muzyką do proponowanych zabaw. Książka powstała z myślą o dwu-, trzylatkach i przedszkolakach. Zaprezentowano w niej stare, niemal odwieczne sposoby zabawiania dzieci przez rodziców, babcie i opiekunki.
14. Marzena Mróz - "100 sposobów na niejadka".
Książka radzi rodzicom, jak przekonać pociechy do jedzenia: przedstawia niezawodne metody i urozmaicenia w diecie malucha, które mogą pobudzić jego kulinarną ciekawość.
15. Iwona Michalak-Widera, Katarzyna Węsierska - "Aby nasze dzieci mówiły pięknie. Program terapii stymulującej nabywanie mowy".
Książka przeznaczona jest do pracy z dziećmi najmłodszym. Celem jej jest kształcenie mowy maluchów rozwijających się prawidłowo i nieharmonijnie. Zawiera ona wiele różnorodnych propozycji werbalnych zabaw z małymi dziećmi. Często są to zasłyszane z dzieciństwa autorek wierszyki, kołysanki, zabawy paluszkowe, które i dziś nie straciły na aktualności.
16. Agnieszka Piotrowska - "Dwulatki tak mają".
Jak zrozumieć bunt dwulatka i dzięki temu pomóc dziecku i sobie. Ten poradnik zmieścisz w torebce. To niezbędna wiedza, na którą zawsze znajdziesz czas. Autorką jest Agnieszka Piotrowska - współpracowniczka Polskiego Instytutu Montessori. Nauczycielka przedszkolna z wieloletnim doświadczeniem, trenerka przyszłych nauczycieli.
17. Alfie Kohn - "Wychowanie bez nagród i kar. Rodzicielstwo bezwarunkowe".
Autor opisuje negatywne skutki nadmiernej kontroli nad dziećmi.
Przedstawia mocne argumenty przeciwko stosowaniu kar, nagród i pochwał.
Zwraca uwagę na szkodliwą presję sukcesu ciążącą na współczesnych dzieciach i młodzieży.
Uczy rozumienia punktu widzenia dziecka.
Przedstawia zasady rodzicielstwa i miłości bezwarunkowej.
18. Matthew McKay, Patrick Fanning, Kim Paleg, Dana Landis - "Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko".
Dlaczego złościmy się na dzieci? Kiedy złość staje się poważnym problemem w rodzinie? Jakie mogą być jej konsekwencje? Jak nie dopuścić do tego, by zdominowała relacje z dzieckiem? Na te i na wiele innych pytań, znajdziemy odpowiedź właśnie w tej książce...